A vadak húsa az állat életminősége és természetes takarmánya miatt a legfenntarthatóbb és legjobb minőségű húsok közé tartozik, ráadásul létfontosságú ásványi anyagok többszörös arányban fordulnak meg bennük. Csomagolva és fagyasztott állapotban is kaphatóak már nem csak a közeli hentesnél, de a legtöbb üzletben is.
A vadhús egészséges
A vadhús fogyasztásának egyik fő előnye, hogy az egyik legegészségesebb hús. Zsírtartalmuk alacsony, de változó: 1-2%-tól 6-8%-g terjedhet, zsírsav összetételük az emberi egészség megóvása szempontjából kedvező. Ásványianyag tartalmuk kiemelkedő a húsfélék közül, főleg foszfort, vasat, cinket, szelént tartalmaznak. Elsősorban B-vitaminok, de kevesebb A és D-vitamin is találhatóak a vadhúsban.
A vadak az életmódjuknak köszönhetően legfeljebb télire raktároznak zsírszövetet. A vadon élő állatok húsa nagyobb arányban tartalmaz többszörösen telítetlen zsírsavakat, mint például az omega-6 és az omega-3. Egy adag vadhús körülbelül 110–130 kalóriát, 2 gramm zsírt és 25 gramm fehérjét tartalmaz.
A vadak ideálisak azok számára, akik paleo étrendet követnek, és azoknak is, akik fogyni szeretnének, mivel kevesebb kalóriát tartalmaz, mint más húsok. Külön érdemes kiemelni a szarvashúst magas fehérjetartalma miatt.
A vadhús természetes
A vadgazdálkodás azt is jelenti, hogy a vadászattal az élőhely fenntartását, és a fajok megmaradását segítik. A vadon élő élőlények környezettel alkotott szimbiózisa nem hasonlítható az iparszerű állattartás környezeti hatásaihoz. A vadhús természetes tájakról, például erdőkből, termőföldről és lápvidékről kerül az asztalra, ami azt jelenti, hogy étrendjük természetes. Ez az étrend a vadhús jellegzetes finom ízét adja.
A vadhús hormonmentes
Minden vad hormonmentes: növekedési hormonokat nem adnak az étrendjükhöz, mivel étrendjük természetes. Az olyan vadak, mint az őz, a nyúl, a galamb és a fajd, antibiotikum-mentesek.
Jó a vidéknek és az élővilágnak
A vadgazdálkodás alapvető szerepet játszik az ország vadpopulációinak kezelésében. Sajnos a vadipar marketingje gyenge: nem kap kellő figyelmet az a munka, amit természeti tájaink ökológiájának fenntartásáért tesznek. A vadmadaraknak menedéket és természetes élelmiszereket biztosító növényzet más vadon élő állatoknak is előnyösek, például a pacsirta, bíbic, kukorica sármány. Mindez a madárpopulációra is jótékony hatással van.
Alacsony a karbonlábnyoma
2021-ben nem lehet szó nélkül elmenni a húsevés ökológiai lábnyoma mellett. Tudjuk jól, hogy a szárnyasok tartásának alacsony, míg a szarvasmarhának, sertésnek magas a szén-dioxid-kibocsátása. Ezzel szemben a vadaknak viszonylag kicsi az ökolábnyoma, hiszen ezeket az állatokat nem intenzíven tenyésztik. Emellett gyakran helyi forrásból származnak, vagyis nem kell országokon át utaztatni, hogy a mezőről a tányérodra érjen.
Finom és ízletes
Persze ez szubjektív, de ha szereted a vöröshúsokat, akkor a szarvashús nagyszerű alternatíva a marhahúshoz, és remek steaket lehet belőle készíteni. Vagy ott van a vaddisznóhús, melyből készülhet pörkölt, darált hús, rántott hús, sültek, kemencés ételek. Gyakorlatilag a házi sertéshúshoz hasonlóan tudjuk használni, mindehhez alacsonyabb zsírtartalom és intenzívebb ízek társulnak. Utóbbi miatt a fűszerekkel csínján bánjunk.
Könnyű főzni-sütni
A vadhús sovány, ezért nem szabad túlsütni. Ez azt jelenti, hogy ha nem keményebb darabot használsz, vagy rakottan készítenéd el, akkor gyorsan elkészül. Tehát ha gyors recepteket keresel, akkor érdemes vadhúsban gondolkodnod.
Sokoldalú
A vadhús nagyon sokoldalú, és a legtöbb receptben a szarvashús helyettesítheti a marhahúst, a fácán és a fogoly pedig a csirkét. Mindkettő sokkal finomabb ételeket eredményez!
Könnyű hozzájutni
Ha mostanra kedvet kaptál egy jó vadashoz, akkor biztos felmerül benned, hogy miként juss hozzá az alapanyaghoz. A közvélekedéssel ellentétben nem olyan nehéz vadhúst venni, nem kell hozzá egy vadász nagybácsi, hogy szarvasbélszín legyen a hétvégi menün. A fogyasztói igények kielégítésére ma már többféle előkészített, fagyasztott vadhústermék érhető el a boltok polcain. Kockázott és csíkozott előkészített húsok, hússzeletek, hamburger vagy grillkolbász formájában. Ha fagyasztott vadhúst választunk, akkor mentesülünk az elejtés, a szállítás, a tisztítás munkájától, mert a csomagokba azok a húsfélék kerülnek, amelyek teljesen konyhakészek. De a pácolást végezhetjük saját ízlésünk szerint, és a kiválasztott receptnek megfelelően.
Hazai vizsgálatok
Korábbi hazai vizsgálatok megállapították, hogy bizonyos létfontosságú ásványi anyagok kétszeres, háromszoros, vagy akár többször nagyobb arányban fordulnak elő a vadhúsban, mint a tenyésztett háziállatokéban.
Ásványi anyag mg/kg
|
szarvas
|
őz
|
vadnyúl
|
marha
|
juh
|
házi sertés
|
Kalcium
|
484
|
384
|
200
|
100
|
100
|
90
|
Foszfor
|
10265
|
8765
|
3520
|
1610
|
1470
|
1750
|
Magnézium
|
424
|
729
|
381
|
223
|
208
|
298
|
Vas
|
180
|
350
|
13
|
26
|
12
|
23
|
A vadhúsok íze különböző, ami a vad fajtájától függ, és hogy melyik évszakban van elejtve az állat. A hús színe sem egyforma: a fiatal vadé halványvörös, az öreg állaté sötétvörös. A fiatal és a nőstény állatok húsa mindig finomabb és jobb minőségű.
A vadhúst két csoportra oszthatjuk: első- és másodosztályúra. Az első osztályú, a minőségi hús: a hátsó comb és a hát húsa. A másik csoportba a lapocka, szegy és a nyak tartozik.
ŐZHÚS
Nemes, durva rostozatú hús. Nagyon alacsony márványozottság, karakteres ízek. Sültek, steakek és pörköltek kitűnő alapanyaga.
SZARVASHÚS
A vadak királya. Húsa zsírszegényebb, mint a szarvasmarháé, fehérje tartalma magasabb, íze pedig nem összehasonlítható. Sokrétűen elkészíthető: medium steak, bécsi szelet, hamburger pogácsa, pörkölt.
VADDISZNÓHÚS
Ne féljünk úgy használni, mint a házi sertés húsát: pörkölt, darált hús, rántott hús, sültek, kemencés ételek. Alacsonyabb zsírtartalom, intenzívebb ízek. A fűszerekkel csínján bánjunk.
RECEPTEK
Szarvasburger
Hozzávalók:
- 1 kg szarvaslapocka
- 30 dkg füstölt szalonna
- 1 tk fokhagyma
- 1 kis fej vöröshagyma
- 2 ek Wochestershire szósz
- 1 ek szójaszósz
- 1 kk őrölt fehérbors
- 1 kk őrölt feketebors
- 1 kk őrölt erőspaprika (elhagyható)
Elkészítés:
A szavashúst lehártyázzuk, majd finomra daráljuk a jó minőségű szalonnával és a kis fej vöröshagymával együtt. Ha ezzel megvagyunk, a darálthúsos masszát elkeverjük a fűszerekkel és a szószokkal, majd lefedve, legalább egy éjszakán át hagyjuk érlelődni a hűtőszekrényben. Sütés előtt egy folpackba tekerjük, majd egy fél órára a fagyasztóba helyezzük, hogy jól összeálljon és könnyen szeletelhető legyen. Ezután 2-3 cm vastag szeleteket vágunk a 10-12 cm széles hengerből, majd a fóliát eltávolítva, grillrácson vagy serpenyőben, oldalanként 3-4 percig sütjük az így kapott húspogácsákat.
Ízlés szerint olvaszthatunk a tetejére sajtszeleteket, a zsemlét pedig gazdagíthatjuk még szószokkal és idényzöldségeken kívül grillezett gombával, baconnel, erőspaprikával is.
http://www.boresvad.hu/index.php?option=com_content&task=view&id=599&Itemid=54
Vörösboros vaddisznó pörkölt
Hozzávalók:
Elkészítés:
A vöröshagymát felaprítjuk, majd üvegesre pirítjuk. Hozzáadjuk a kockákra vágott vaddisznóhúst. Sózzuk, és időnként megkeverve legalább fél óráig pirítjuk. Ügyeljünk arra, hogy a tűz ne legyen túl erős, éppen csak rotyogjon a bogrács tartalma. A hús egy idő után levet enged, ilyenkor a kevergetések számát kicsit csökkenthetjük.
Hozzáadjuk a cikkekre vágott paradicsomot, a felvágott tv paprikát, a kis darabokra vágott fokhagymát és a fűszereket – a pirospaprikát kivéve – (babárlevél, borókabogyó, só, bors, kömény), és további 10 percig rotyogtatjuk. Figyeljünk arra, hogy mindig legyen folyadék a hús alatt (ha a sajátját elfőtte, pótoljuk egy kis vízzel).
Ha már összességében legalább 40-45 perce rotyog a hús, hozzáadhatjuk a pirospaprikát, elkeverjük, és felöntjük 4-5 dl vízzel.
Nagyjából fél óra múlva beletesszük a bográcsba a feldarabolt gombát. Amikor már majdnem kész (puhulni kezd a hús, de még nem az igazi), felöntjük 2 dl vörösborral.
Kóstolgatni kell, mert a hús megpuhulása erősen függ a vaddisznó korától, amit a boltban nem nagyon tudnak megmondani.
https://www.mindmegette.hu/vaddisznoporkolt-bogracsban.recept
Grillezett szarvasgerinc
Hozzávalók:
- 1 csomag Vadkonyha szarvasgerinc
- só
- bors
- 1 dl vörösbor
- 1 ek méz
- balzsamecet
- saláta
- 40 dkg édesburgonya
Elkészítés:
A grillezésnek van néhány alapszabálya, amit nem árt, ha tudunk és akkor jó eséllyel finom húst sütünk. Az alapanyag ne kerüljön közvetlenül a hűtőből a grillrácsra, hanem akklimatizálódjon egy kicsit szobahőmérsékleten. A hús első oldalát kétszer annyi ideig grillezzük, mint a másodikat, itt lehet olyan trükköt bevetni, hogy az időt három részre osztjuk. Az első harmad után fordítunk 45-90 fokot rajta, de csak azért, hogy a felületén a csíkok helyett egy rácsminta legyen, aztán az utolsó harmadban fordítjuk át a másik oldalára.
A sütés során semmilyen fűszert, sem pácot nem használunk, ez a zamatos, karakteres húsoknál jó tapasztalat, hiszen így megőrzik a jellegüket. Csak az elkészült, majd szeletelt húst sózzuk, borsozzuk.
A köret egy kis kevert saláta és édesburgonya – vagy más néven batáta –, amit vékony szeletekre vágunk, hogy chips legyen belőle.
Forrás: Vadászlap 2018/VI. hó