Vajon tényleg csak levesbe való a sárgarépa?

 

A sárgarépa eredetileg Közép-Ázsiából származik. Az akkoriban még vékony, kemény gyökérfélét a spanyolok közvetítésével ismerte meg Európa az i. sz. I. század környékén.

Sokáig fehér, sárga és lila változata létezett, a ma ismert narancsszínt holland kertészeknek köszönhetjük, akik új zöldségfélével akartak kedveskedni a királyi családnak, még az 1600-as években.

Száz gramm energiatartalma mindössze 52 kcal (218 kJ), ami nagyjából 7 perc szobabiciklizés energiájának felel meg. Igen gazdag tápanyagokban, B1-, B2- és B6-, valamint C-vitamint tartalmaz, az ásványi anyagok közül kalcium és foszfor mellett vas is van benne.

Béta-karotinból - amely az A-vitamin úgynevezett provitaminja - körülbelül 7-15 mg-ot, szénhidrátból átlagosan 6-7 grammot tartalmaz 100 grammonként.

A sárgarépa igazi bőrvédő csodaszer. C-vitamin tartalma segíti a kollagén termelést, amitől a bőr rugalmasabbá válik. Emellett a répában található béta-karotin elősegíti a barnulást, véd a leégés ellen, szabadgyökfogó hatásánál fogva megakadályozza a bőr öregedését, a ráncok, pigmentfoltok megjelenését.

A sárgarépát érdemes vékonyan hámozni, mivel értékes tápanyagainak nagy része közvetlenül a külső héj alatti háncsszövetben található. Ez sötétebb színű, és gyűrű alakban öleli körül a belső, szívrésznek nevezett szöveteket.

Nyersen hasznos tápanyagainak, többek között a béta-karotinnak is mindössze a negyede hasznosul. Hő (azaz főzés vagy sütés) hatására azonban megnyílnak a vastag sejtfalak, és hozzáférhetővé válik a hasznos anyagok jelentős része.

Recept ajánló

 

Zabpelyhes répa fasírt

Hozzávalók:

30 dkg sárgarépa

10 dkg zabpehely

1 db tojás

1 kis fej vöröshagyma

2 gerezd fokhagyma

3 ek zsemlemorzsa

só ízlés szerint

bors ízlés szerint

fűszerpaprika ízlés szerint

10 dkg zsemlemorzsa (a hempergetéshez)

2 dl napraforgó olaj (a sütéshez)

Elkészítés:

  1. A megtisztított répákat almareszelőn lereszeljük, besózzuk, és állni hagyjuk.
  2. Ez idő alatt felaprítjuk a hagymát és a fokhagymát.
  3. Hozzáadjuk a répához a hagymákat, a zabpelyhet, a tojást, a zsemlemorzsát. Megborsozzuk, és megszórjuk pirospaprikával.
  4. Jól összekeverjük (kicsit állni hagyjuk, hogy a zabpehely magába szívja a répa levét), majd gombócokat formázunk belőle, zsemlemorzsába meghempergetjük, és bő olajban kisütjük.

(recept forrás: nosalty.hu)