Meríts erőt a bogyós gyümölcsökből!

 

A bogyósok fontos szerepet játszanak minden család élelmiszer ellátásában, sokaknak a kedvenc gyümölcseik közé tartoznak. Közös jellemzőjük, hogy cserjéken teremnek, nincs nagy helyigényük, így ültetésük ideális kiskertben, vagy akár balkonon is.

Az itt bemutatott fajok többségét egyszerű nevelni, klíma és talaj szempontjából sem túlságosan igényesek. Lássuk, melyek is ezek a bogyósok!

1.     Földieper

Egyike a legegyszerűbben termeszthető és leghálásabb gyümölcsféléknek.  Bőséges tápanyagot és vizet igényel. Szaporítása saját indáról, tőosztással történik.

2.     Piros ribiszke

Egyszerű kultúrájú, gazdag terméshozamú bokor. Kis területen kordonosan művelhető. A fehér ribiszke piros társához hasonló igényű.

3.     Fekete ribiszke

Napos helyen szintén nagy terméshozamú bokor. Tápanyagigényes, a talajt jól elő kell készítenünk számára.

4.     Málna

Mérsékelt égövben egyszerűen termeszthető, a bioművelés feltételeinek kiválóan megfelel. Akár sövényként is nevelhető. A vesszői két évig élnek, az első évben kifejlődnek, a következőben pedig virágot és termést hoznak. Az elpusztult vesszők helyett friss sarjak fejlődnek.

5.     Fekete szeder

A fekete szeder támrendszert igénylő, buja növekedésű, nagy helyigényű cserje. Az újabban nemesített fajták különösen ízletesek, aromásak. Tüskementes változatban is beszerezhető.

6.     Áfonya

A dekoratív, apró áfonya nagyon jól fejlődik biokörülmények között is. Savanyú talajú dísznövényágyban is elhelyezhetjük.

7.     Málnaszeder

A málna és a szeder hibridje hűvös éghajlatú helyeken is megterem. Tüskés cserje. Gondozása egyszerű, különleges igényei nincsenek.

Az alábbi táblázat mutatja a különböző bogyósok igényeit:

Gyümölcs

Forma

Tőtávolság

Fényigény

Talajigény

Földieper

Évelő

60 cm

Napos

Tápanyagban gazdag, jó vízáteresztő

Piros ribiszke

Bokor/kordon

150 cm/

30-90 cm

Napos

Tápanyagban gazdag, nehéz, jó víztartó képességű

Fekete ribiszke

Bokor

150 cm

Napos, félárnyékos

Tápanyagban gazdag, jó vízgazdálkodású

Málna

Támrendszer mellett

45 cm

Napos, félárnyékos

Tápanyagdús, jó víztartó képességű

Szeder

Támrendszer mellett

300 cm

Napos

Tápanyagdús, nedves, jó levegő- és vízgazdálkodású

Áfonya

Bokor

180 cm

Félárnyékos

Tápanyagdús, savanyú

 

Mindezek mellett fontos, hogy a gyümölcstermő cserjéket gondosan metsszük, így évről évre több termést fognak hozni. A bogyós gyümölcsök vitaminokban, ásványi anyagokban gazdagok és antioxidáns tartalmuk is magas. Érdemes tehát, minél többet fogyasztani belőlük. Felhasználásuk sokoldalú, fogyaszthatjuk őket, frissen, fagyasztva, befőttként, lekvárként, akár aszalványként is. Ha van egy kis hely a kertedben, ne tétovázz, ültess bogyós növényeket!