Ez most nagyon meggy!

 

Az Agrármarketing Centrum és az Agrárminisztérium közreműködésével 2020-ban is meggy fogyasztásösztönző kampányt folytat, melynek része kóstoltatás, valamint médiakampány is. A kampány az „Ez most nagyon meggy” szlogen alatt fut.

 

"Egy, megérett a meggy"

Sokak számára elképzelhetetlen a nyár egy tál hideg, frissítő meggy nélkül, amelynek nem csak vitamintartalma, de kitűnő szomjoltó hatása is közismert. Ez az apró termés különösen sokoldalú és értékes, hiszen többféle módon is felhasználhatjuk, fogyaszthatjuk: levesekhez, főételekhez köretként, süteményekben és desszertekben, befőttként, szörpökhöz, vagy akár párlatokhoz is. Nem csoda, hogy a meggy az egyik legértékesebb gyümölcsünk.

Meggy, a vitaminbomba

A meggy karbantartja a szívet, megerősít, ellazít, és persze tele van vitaminokkal és antioxidánsokkal. Ásványianyag-tartalma révén vértisztító, a kálium, kalcium és más ásványi anyagok erősítik a szívizom működését, megszüntetik a szívritmus-elégtelenséget. Köszvény elleni hatása a káliumnak köszönhető: csökkennek a húgykőlerakódások. Érbetegségek ellen is hasznos, lúgosító hatásával újra megnyitja a kapilláris ereket. Ödéma esetén a gyümölcs kitűnő vízhajtó tulajdonsága miatt vehetjük hasznát. Gyulladáscsökkentésre azért válik be, mert bioaktív anyagai gátolják a gyulladásért felelős ciklooxigenáz enzimet. A gyümölcssavak serkentőleg hatnak a bélmozgásra, B-vitamin- tartalma segíti a kiegyensúlyozott emésztést, ezen kívül jó hatású az idegrendszerre is. A vér hígításával kitisztulnak a vese apró erei, továbbá serkenti a májműködést. A meggyfa vesszőjéből és kérgéből készített tea epekőoldó és epetisztító hatású. Meghűléskor az A- és C-vitamin, valamint a savas közeg háttérbe szorítja a vírusokat.

Milyen jótékony hatásai vannak?

1.     Nagyon jó a szívnek.

A meggyben található az egyik legerősebb antioxidáns, ami csak létezik a természetben, az úgynevezett quercetin.

Rengeteg tanulmány készült, amelyből egyértelműen kiderül, a quercetin képes csökkenteni a vérnyomást, sőt, akár a kettes típusú cukorbetegség megelőzésében is segítséget nyújthat.

2.     Megerősít.

Egy friss kísérletben 14 egyetemista férfinél tesztelték, van-e különbség az edzéseik minőségében, ha naponta kétszer három deciliter meggylét elfogyasztanak.

Az eredmény egyhangú volt, mindenki, aki az étrendje részévé tette az italt, úgy érezte, sokkal lassabban fáradt el, energikusabb volt, és keményebben, hosszabban tudott edzeni, mint előtte.

3.     Segíti a gyorsabb regenerálódást.

A gyümölcsben található anyagok képesek arra, hogy megelőzzék az izomfájdalmakat, a sérülésekből való felépülésben is segít. Több kutatás is megerősítette, hogy a meggylé segíthet enyhíteni az edzés után jelentkező izomlázat és gyorsítja a regenerációt is. Ez valószínűleg a meggyben található antocianin vegyületek miatt van, amelyeknek gyulladáscsökkentő hatást tulajdonítanak

4.     Segít az álmatlanság ellen.

A gyümölcs természetes forrása a melatonin nevű hormonnak, amely pozitívan befolyásolja az alvási ciklusokat.

Egy kutatásba 10 egészséges férfit és 10 egészséges nőt vontak be, átlagéletkoruk 26 év, testsúlyuk átlagos. A csoport egy része meggylé koncentrátumot kapott (90-100 db meggynek megfelelőt), míg a másikuk hatás nélküli italt (placebo). Összehasonlítva a két csoport eredményeit a következő különbségeket tapasztalták:

- vizeletből kimutatható volt a melatonin-szint emelkedés a meggylé-koncentrátumot fogyasztók között

- a meggylé-koncentrátumot fogyasztók átlagosan 34 perccel tovább tudtak aludni, mint a placebot fogyasztók és 5-6%-kal javult az alvásminőségük is.

Hasonló kutatások végeztek idős, alvásproblémával küzdő emberek esetén is, ahol szintén javulást mutattak az eredmények a meggylevet fogyasztók között.

A meggy sokkal többre képes, mint azt sokan gondolnák, ráadásul a pozitív hatásai az egészségünkre már néhány nap alatt érezhetőek lesznek, nem kell hónapokat várni az eredményre!

Magyarország meggytermelése, meggyfogyasztása és meggypiaca

Magyarországon - a világban tapasztaltaktól eltérően - a meggyet nagyobb mennyiségben termesztik, mint a cseresznyét. A meggy termőterülete hazánkban 14.865 hektár volt 2018-ban. (A KSH adatai között 2019-re vonatkozóan nem állnak még rendelkezésre.) Ezzel a második legnagyobb területű gyümölcsfaj hazánkban. A meggy területének 37 %-a öntözhető, ugyanakkor 2018-ban ennek közel fele volt csak öntözött.

A világ összes meggytermésének harmadát az Európai Unió adja, amelynek közel 80 %-át Lengyelország, Magyarország és Németország termeli. A meggy az alma után a második legjelentősebb gyümölcsünk. A meggytermesztés súlya egyre nő az almatermesztéssel szemben. Előnye, hogy jól gépesíthető (rázógép, gépi metszés, ültetvényszerkezet, alanyok). Klimatikus viszonyaink kiválóak a meggy számára. Legjelentősebb meggyfajtáink: Érdi bőtermő, Újfehértói fürtös, Kántorjánosi, Debreceni bőtermő.

A központi Statisztikai Hivatal háztartási költségvetési és életkörülmények című adatfelvételének adatai alapján, Magyarországon háztartási szinten az egy főre jutó meggyfogyasztás 0,8 kg volt 2018-ban (Ez az érték 2014-ben volt a legmagasabb, ugyanis akkor 1,6 kg/fő volt a fogyasztás).

A számunkra releváns versenykörnyezetet a meggy piacán döntően 4 ország (Lengyelország, Magyarország, Szerbia és Németország) alkotja mintegy 300-400 ezer tonnás termésmennyiséggel. Magyarország elmúlt 10 éves átlagtermése 70 ezer tonna körül alakul, de a legrosszabb évben (2007) az 50 ezer tonnát alig haladta meg, míg a legjobb évben (2014) 90 ezer tonna magasságában volt.

A meggy jellemzően feldolgozóipari alapanyag. Európában a legnagyobb mennyiségben előállított feldolgozott késztermékek a fagyasztott meggy, a lé és sűrítmény, illetve a meggybefőtt.

Európa meggybefőtt-termelésében meghatározó szereplő Magyarország: évente átlagosan 60 – 65 millió üveges gyártásával mintegy 60 %-os piaci részesedést ér el az európai piacon, amivel a német meggybefőtt-igény körülbelül kétharmad részét elégíti ki (ezáltal az is egyértelmű, hogy a magyar meggybefőtt döntően német piacra kerül). Magyarország a fagyasztott meggy piacán kicsi szereplő, piaci részaránya mindössze 4 – 6 %. Magyarország évi átlagos 70 ezer tonnás meggyterméséből közel 20 ezer tonna kerül exportra, 50 ezer tonna pedig a belső piacainkon kerül értékesítésre.

Receptek

 

Meggyes rétes

Hozzávalók:

700 g meggy

2 ek cukor

10 g vaníliás cukor

1 tk fahéj

3 ek zsemlemorzsa

4 db réteslap

3 ek olaj

1 db tojás

porcukor a szóráshoz

Elkészítés:

A meggyet kimagozzuk, levét kinyomkodjuk. Hozzáadjuk a cukrot, a vaníliás cukrot, a fahéjat és a zsemlemorzsát. A réteslapokat egy konyharuhára helyezzük (hogy könnyen feltekerjük majd), és a lapok között vékonyan megkenjük olajjal. A hosszabb oldal mentén rákanalazzuk a tölteléket, óvatosan feltekerjük, és egy sütőpapírral bélelt tepsibe tesszük. A tetejét megkenjük a felvert tojással, és 200 fokos sütőben 15-20 perc alatt aranybarnára sütjük. Ha kicsit kihűlt, porcukorral megszórva tálaljuk.

Bögrés meggyes süti

 

Hozzávalók:

 

2 bögre liszt

1 csomag sütőpor

1 bögre cukor

1 db tojás

1 bögre tej

1/2 bögre étolaj

kb. 60 dkg meggy

 

Elkészítés:

A lisztet összekeverjük a sütőporral, a cukorral, a tojással, a tejjel és az étolajjal. A tésztát kiolajozott, majd zsemlemorzsával megszórt tepsibe öntjük.

A kimagozott meggyet lisztben megforgatjuk, majd megszórjuk vele a tésztát.

165 fokra előmelegített sütőben tűpróbáig sütjük. Ha kihűlt felszeleteljük és porcukorral megszórva tálaljuk.